O NEGI ZDRAVE KOŽE IN KOŽUHA
- Klara rozman
- Nov 1, 2023
- 4 min read
Updated: Nov 4, 2023
Vsi odgovori na vprašanja o tem, kako pogosto morate svoje kužke česati ali okopati, katera krtača je prava in na kaj vse morate biti pozorni ob negi, vas čaka v spodnji objavi!

Lastniki psov naju pogosto sprašujete glede kopanja, česanja, pa tudi, katere krtače so prave, kako se čisti ušesa (se mora iz njih res puliti dlako?), kaj so to paranalne vrečke, zakaj se morajo praznit in podobno. Da vam prikrajšava iskanje podatkov z interneta in preverjanje informacij, sva v tej objavi zbrali par ključnih odgovorov glede osnov nege kože in kožuha vašega psa.
#1 - KOPANJE
Pogostost kopanja je odvisna od pasme in posebnosti posameznih psov. Zdravih psov po nepotrebnem ne kopamo, ampak le, če imajo neprijeten vonj oziroma so umazani. Pse, ki spijo z vami v postelji, pa je zaradi higienskih razlogov treba kopati pogosteje. Če zdravega psa kopamo več kot enkrat na mesec, moramo po spiranju šampona na kožo nanesti regenarator. Lahko uporabimo tudi šampon z dodanim regeneratorjem ali pa oljnate oblivke, ki so namenjeni obnovi zaščitnega maščobnega filma na koži.
Šampon in šamponiranje: Zelo pomembno je, da, uporabimo le šampone, ki so narejeni za pse. Še bolje je, da šampon pred uporabo razredčimo s petimi do desetimi deli vode in za šamponiranje uporabimo takšno raztopino. Vtiranju šampona v dlako je treba nameniti dovolj časa, še pomembneje pa je šampon dobro sprati, zlasti z dlake na obrazu.
Pred kopanjem z vatnimi čepi zaščitimo vhoda v zunanja sluhovoda. Očesi med kopanjem zavarujemo tako, da glavo živali nagnemo rahlo nazaj ter s palcem in kazalcem nežno zatisnemo veki.
Posebno pozorni smo pri kopanju dobermanov, dalmatincev ter njim podobnih pasem; vtiranje šampona v nasprotni smeri rasti dlak lahko pri njih povzroči vnetje dlačnih mešičkov.
Sušenje: Kratkodlake pasme po kopanju osušimo z nežnim frotiranjem. Pse s srednje dolgo dlako in dolgodlake pa raje »ožamemo«. Če jih grobo obrišemo, lahko povzročimo lomljenje dlak, zato se tega izogibamo.
#2 - KRTAČENJE, ČESANJE,...
Najbolj učinkovita metoda za odstranjevanje odmrlih dlak s kožuha je redno česanje oziroma krtačenje. Bolje je dlako negovati vsak dan pet minut kot eno uro na teden. Napačna nega dlake je pogosto vzrok, da sicer zdravi psi nimajo svetleče in zdrave dlake.
Krtače morajo biti vedno čiste, ustrezati morajo trdoti dlake in pasmi psa. Za vprašanja glede prave krtače za vašega psa, sva vam vedno na voljo! Manj so pomembne snovi, iz katerih so ti pripomočki izdelani. Pomembno je, da imajo glavniki in krtače zaokrožene, ne ostre konice.
#3 - KREMPLJI
O pravilni negi krempljev si lahko preberete objavo o striženju krempljev.
Kadar živali krempljev zaradi različnih vzrokov ne morejo obrabljati same, jih je treba redno krajšati. Dolgi in zanemarjeni kremplji so nevarni, ker:
- povzročajo poškodbe,
- lahko povzročijo deformacije prstov,
- lahko povzročijo vnetje sklepov,
- lahko povzročijo težave pri hoji,
- se začnejo uvihavati in vraščati v blazinice,
- povzročajo bolečino,
- se cepijo, lomijo.
Pri spremembah enega nohta gre lahko za poškodbo, bakterijsko okužbo ali okužbo z dermatofiti (glivice). Lahko se spremembe širijo na ostale nohte in napreduje zelo počasi ali sploh ne. Spremembe na več nohtih z relativno hitrim širjenjem so povzročene z različnimi boleznimi, lahko pa so vezane na alergijsko bolezen. Pri sumu na boleznsko spremenjene kremplje, se posvetujte z veterinarjem vašega psa.
BLAZINICE: pri negovanju kožuha je zelo pomembno redno pregledovanje stopal in področij med prsti, kjer med dlako lahko odkrijem
o morebitne tujke, ki psa lahko motijo ali celo poškodujejo. Te je potrebno odstraniti in poskrbeti, da je dlaka na stopalih redno na kratko ostrižena.
Če so blazinice razpokane, jih lahko namažete s posebnimi mazili za pasje blazinice, ki jih kupite v specializiranih trgovinah za hišne ljubljenčke. Posebno pozornost je potrebno blazinicam nameniti v zimskih časih zaradi soljenja cest.
#4 - PARANALNE VREČKE
Paranalni vrečki sta dva uvihana dela kože med analnima sfinktroma. Vsebino vanju izločajo žleze znojnice in lojnice. Vrečki se praznita med iztrebljanjem, njun evolucijski namen pa je označevanje ozemlja.

Zaradi drisk, ki trajajo daljše obdobje ali zaradi prirojeno ozkih izvodil vrečk, se lahko te zamašijo oziroma so prekomerno napolnjene.
Kuža to lahko kaže s sledečimi znaki:
lizanje anusa
sankanje po zadnjici
grizenje v področju okoli zadnjice
smrdečk izcedek iz anusa
Redkeje se razvije vnetje, absces (rdeče in otečeno področje, napolnjeno z gnojem), oteklina ali piotravmatski dermatits (vnetje kože).
Ob zamašitvi ali prekomerno napolnjenih vrečkah je vsebino potrebno izprazniti z iztiskanjem. Pogosto je zaradi ponavljajočih se težav potrebno redno praznjenje. To naj opravi veterinar ali za to usposobljena oseba. Ob sumu na kakršne koli težave s paranalnimi vrečkami se posvetujte z veterinarjem, ki skrbi za vašega psa.
#5 - UŠESA
K redni negi sodi pregledovanje uhljev ter odstranjevanje ušesnega masla iz njih. V ta namen uporabljamo različne raztopine, ki jih lahko kupite v specializiranih prodajalnah ali pri veterinarjih.
Zdravega sluhovoda načeloma ni potrebno čistiti. Tudi odstranjevanje dlak pri zdravem sluhovodu ni potrebno.
Ne pozabite...
Skrb za zdrav kožuh, redno odpravljanje zunanjih zajedavcev in redno odstranjevanje odmrle dlake pomagajo k lepšemu videzu, hkrati pa izboljšujejo termoregulacijo ter zmanjšujejo možnost za nastanek vnetja kože. Hvaležen vam bo tudi vaš kuža!
Literatura: Kotnik T., Kožne bolezni psov in mačk. Ljubljana: Veterinarska fakulteta UL, 2016.
Comments